RockTR
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 O An resim arşivi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
KaNe's FuRy
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 641
Yaş : 25
Nerden : anKaRa
Points : 0
Kayıt tarihi : 10/06/08

kişi sayfası
Rep:
100/0  (100/0)

MesajKonu: O An resim arşivi   Ptsi Haz. 16, 2008 9:31 am


<table height=744 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=888 border=0><tr><td vAlign=top align=left height=600>


Hindistan'ın Gujarat Eyaleti'nde Agariaslar, topladıkları yakacak odunları çalış;tıkları yere götçrçrken soluklanıyor. O yçklerle 15 kilometre yçrçmeleri gerekiyor. Agariaslar, Hindistan'ın tuz iş;çileri. Hindistan'daki kast sisteminin öteki unsurları tarafından temiz suya yaklaş;tırılmıyor, sağ;lık kuruluş;larından yararlandırılmıyor, eğ;itim hakkından da uzak tutuluyorlar. Buna karş;ılık Hindistan'ın tuz ihtiyacının yçzde 70'i bu insanlar tarafından karş;ılanıyor. AP Ajansı'ndan Prakash Hatvalne belki de bu gerçekler nedeniyle onları ‘o' anda tabiatın vahş;i, kuru duyarsızlığ;ında bir kenara koyuyor. (Associated Press / Prakash Hatvalne)Haiti'de 7 Şubat gçnç devlet baş;kanlığ;ı seçimleri yapılacak. Ülke, yıllardır darbeler, iç karış;ıklıklar ve doğ;al afetlerin altında eziliyor. Baş;kent Port-au Prince'teki bir mahallede ‘o' an bu sçrecin sonucunu gösteriyor. Yalnız yoksulluğ;u çocuk göstermiyor, adeta ış;ığ;ın ve foto muhabirinin oradaki varlığ;ını fırsat bilen evin duvarı yoksulluğ;un afiş;ine dönçş;çyor. (Associated Press / Brennan Linsley)Filistin'de Batı Şeria'da El Halil kentinde İsrail askerlerinin dçzenlediğ;i bir operasyonda tutuklanan bir Filistinli genç. Gözleri kapalı olmasaydı ış;ıkla öfke, endiş;e ve merak duygularının alaş;ımını oralarda görebilecektik. Filistinli ‘o' anda öfke, endiş;e ve merakı geri kalan duyularıyla bçtçn yçzçne yayıyor. (Associated Press / Nasser Shiyoukhi)Pakistan Keş;miri'nde Neelum Vadisi'ndeki bir köyçn mezarlığ;ının yanındaki patikadan depremde evsiz kalan iki kiş;i geçiyor. Patika, bir yerlerden çekilen elektrik hattından enerji alan lambayla aydınlatılıyor. AP fotoğ;rafçısı Tomas Munita'nın kayda geçirdiğ;i bu ‘o' an, mezar taş;larını yçrçyenlere dikkat kesilmiş; bir duruş;a getirmiş; olabilir mi acaba? Ya da ‘o' an, ağ;açların o insanların hçznçnç paylaş;masını yakalamış; olabilir mi acaba? (Associated Press / Tomas Munita)Tçrkiye 18 Mart'ta, Avustralya ve Yeni Zellanda ise 25 Nisan'da anıyor. Bu 'o' an, Gelibolu Savaş;ları'nın 90'ıncı yıldönçmçnde, 25 Nisan sabaha karş;ı baş;layan Anzak Gçnç Törenleri'nde Reuters adına Fatih Sarıbaş; tarafından elde edildi. Törenlerin sahibi, Avustralya ve Yeni Zellandalılardı. Ama kuş;kusuz anma etkinliklerinin pek çok aş;amasında Tçrkiye de vardı. Her 18 Mart'ta Anzaklar nasıl anımsanırsa, 25 Nisan'da bu memleketin evlatları da hatırlanırdı. Avustralya bayrağ;ı dokusu arkasında görçnen Tçrk Silahlı Kuvvetleri'nin Şeref Kıtası, Anzak Gçnç'nçn bu boyutunu simgelemekteydi. (REUTERS/Fatih Sarıbaş;


Irakta belirsizlik sürüyor
El-Kaide'nin iki numaralı adamı Zarkavi'nin öldürülmesinin ardından Irak'ta şiddet durmuyor. AP foto muhabiri Hadi Mizban geçtiğimiz Pazar günü Bağdat yakınlarındaki Karadah'ta bir arabaya yerleştirilen bombanının patlamasının hemen ardından deklanşöre basmış. O anda bir trafik polisi yaralı bir kadını kucağına alarak olay yerinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Çevredeki diğer asker, polis ve siviller de koşturuyor. Ve bu hareketlilik kameraya böyle yansıyor. Bir anlamda Irak'taki belirsizliği, puslu havayı ve kargaşayı ifade ediyor.

Su hayattır ama...
Su hayattır ama fazlası canlıları, doğayı, kentleri yok eder. Geçtiğimiz hafta Hindistan muson yağmurlarına yine yenik düştü ve toprak kaymaları, sular altında kalan evler, çok sayıda insanı mağdur etti. Sular altında kalan köylerden biri de Oyray'dı. Her yer suyla kaplanmıştı ama içmek için de suya ihtiyaç vardı. İşte bu çocuk da suyun üstünde kalan bir tulumbadan su çekiyor o anda..

Gooool!
Dünya Kupası heyecanlı başladı. Futbolun devlerinden Meksika, İran'ı 3-1 yenmeyi başardı. Maça İranlı oyuncu Yahya Gülmuhammedi damgasını vurdu. Ama bir golle yetinmek zorunda kaldı. Meksika'nın başarılı kalecisi Oswaldo Sanchez o anda İranlı diğer oyuncu Rezai'nin kafa vuruşunu çelmeyi başarıyor ama karede görünmeyen Yahya Gülmuhammedi'nin vuruşuna engel olamıyor. Bu gol anında Sanchez sanki topa değil de oyuncuya atlıyor gibi yansıyor kareye.

Kıran kırana mücadele
Arjantin'in Puerto Madryn kentindeki hazırlık maçında konuk Wales ve ev sahibi Los Pumas takımları karşı karşıya... Ve o anda her iki takımın oyuncuları arasında kıran kırana bir top kapma mücadelesi yaşanıyor. Futbola göre daha sert görülen bu sporu iyi anlatan bir o an.

Muhteşem Nil
Eski Mısırlılar, tarım yapmalarına ve yaşamalarına olanak veren Nil Nehri'ne tapardı. Ülkeye can veren Nil'e ''Büyük ırmak'' derlerdi. İşte bu o an, dünyanın en uzun akarsuyu olan Nil'de güneş batarken çekilmiş. Nil'den hayat bulan iki balıkçının ağ attığı anda koca nehir, onları da kendi rengine bürüyerek içine almış adeta...

Bir damla
Fotoğraf, Amerika'nin Maine Eyaleti'nin Lewiston kentinde çekilmiş. Yağan yağmurun hemen ardından Sun Gazetesi'nden Jose Leiva bir su damlasına ters olarak yansıyan St. Peter ve Paul Bazilikasının görüntüsünü yakalamayı başarmış.
<table class=tborder id=post340505 cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" align=center border=0><tr vAlign=top><td class=alt1 id=td_post_340505 style="BORDER-RIGHT: #e4e6f5 1px solid">

Keşmirli kız
Ne dersiniz? Rönesans ustalarının tabloları gibi tanımımıza katılır mısınız? Işığın başörtüsünün kıvrımlarında dolaşırken o anda hüzne hakkını vererek bıraktığı izlerden yüzdeki ve gözdeki gölgelere, menevişlere kadar tablo izlenimi veren bir fotoğraf. AP foto muhabiri Thomas Munita, Pakistanda, Keşmirde bu fotoğrafı çekerken deprem yüzünden evsiz kalan genç kız ateşin başında ısınmaya çalışıyordu. Öylesine bir saflık ve güzellik anı oluşuyordu ki, yüzündeki is lekesi bile o anda utanıp siniyordu. Aslında o anda ışık, yokluğun, zorluğun, güzelliğin, saflığın, arayışın, sorgulamanın, merakın tablosunu oluşturmaya çabalıyordu. Tomas Munita da bütün bunların buluştuğu anı yakalıyordu.

Bakışlardaki soru
Adı Adnan Ezaldeen. 4 yaşında. Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarındaki Amerikan Hava Kuvvetleri Hastanesi'nde tedavi görüyor. Geçen hafta perşembe günü Parwana'da Amerikan Birliklerine yönelik bir havan topu saldırısında hedefini ıskalayan mermi evine isabet etmiş. Babası ve iki kardeşiyle sabah namazı için abdest alırken patlayan mermi, iki kardeşinin ölümüne yol açmış. Bacaklarında, midesinde ve karaciğerinde şarapnel yaraları var. AP foto muhabiri Jacop Silberberg, Adnan'ın hikayesini gözlerinde ararcasına böylesine bir yakın planı tercih etmiş. Gözlerinde hikayesine dair bir şeyler yazıyor ama bunlar asıl ifadenin gerisinde kalıyor. Adnan, gözleriyle başına gelenlerin nedenini soruyor. Dehşete bezenmiş soran bakışlar, masumiyetin keskinliğiyle kendisi gibi fotoğrafını izleyenlerde ince, sızlayan izler bırakıyor.

Çocukça ve büyükçe aldırmazlık
Filipinlerin başkenti Manila yakınlarında bir körfezde bataklıkta kurulu gecekondu mahallesinde yılbaşından önce çıkan yangın 3 bin yoksul aileyi evsiz bıraktı. Fotoğraf, yangından sonra çekildi. Ayakta kalan direkler arasında çamura batmadan yollarını bulmaya çalışan çocuklar, o ana çocukça aldırmazlığı yapıştırıyordu. Büyükçe aldırmazlıksa yanık direklerin karasında kirini ve utancını saklamaya çalışıyordu.


Öteki Dünyanın Noel Babası
Manilada gecekondusu yanan Benedicto Pontillas, çöpler arasında işe yarar bir şeyler arıyor. Ama başındaki kukuletasıyla ve yanındaki çuvalla o anda öteki dünyanın gerçeklerinin Noel Babası oluyor.


Afganistanın saklı yalnızlığı
Kurak bir yılı geride bırakan Afganistana yeni yılın ilk gününde kar yağdı. AP fotoğrafçısı Musadeq Sadeq da kurumuş toprakla buluşan beyaz umudu Kabil yakınlarındaki bu futbol sahasında fotoğraflamıştı. O anda toprağın henüz umutlanamadığını saptamış, kareye giren yaşlı Afganla da bu ülkenin saklı yalnızlığını ortaya çıkarmıştı.

</TD></TR>
<tr><td class=alt2 style="BORDER-RIGHT: #e4e6f5 1px solid; BORDER-TOP: #e4e6f5 0px solid; BORDER-LEFT: #e4e6f5 1px solid; BORDER-BOTTOM: #e4e6f5 1px solid"> </TD></TR></TABLE>

Yangın ve balık
Avustralya'dan bir ‘o’ an. Arkada karanlığı bile aydınlatabilecek büyüklükte bir orman yangını görülüyor. Ancak fotoğraftaki balıkçı sanki arkasındaki olayın hiç farkında değil. O, ‘o’ andaki önceliğiyle meşgul. Büyük bir sükunet içinde noel yemeğinde yiyeceği balıkları tutuyor.

Çamur sayesinde
National Geographic fotoğrafçısı Rendy Olson'un Sudan’da çektiği bir ‘o’ an. Sudanlı çocukların ne kadar zor bir yaşam sürdüklerini anlatmaya yeten bir fotoğraf. Yiyecek bulmakta güçlük çeken bu çocuklar, vücutlarını ve başlarını bir gelenekten dolayı böyle çamurla kaplamamışlar. Asıl neden çaresizlikleri, çünkü saçlarındaki bitlerden ancak bu şekilde kurtulabiliyorlar.

Mona Lisa
Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilen bir fotoğraf. Dünyanın en tanınan tablolarından biridir Mona Lisa... Fotoğraftaki evin sahibi de Mona Lisa'nın gerçek hayranlarından biri galiba. Çünkü tablonun, evinin duvarına sığmayacağını anlayınca, yatay olarak yerleştirmiş. Mona Lisa'nın belli belirsiz gülümseyen ve su bikirintisine yansıyan yüzüyle ‘o’ anda oradan geçen biri... Hepsi birlikte bu ‘o’ anı ortaya çıkarmış. Ayrıca bu duvardaki eğer bir baskı değil de boyama işiyse, badanacı ya da yapan her kimse epey maharetliymiş. Fotoğraf “Picture of Excellence” yani mükemmellik ödülü almış. Bizce badanacıya da mükemmellik ödülü verilmeli...

Mutluluk anı
Fotoğraf Tayland'da çekildi. Vietnam Savaşı’nın ardından buraya göç eden ailelerin çocukları keyifle gülümsüyor objektiflere. Fotoğrafçı, ailelerinin zor bir yaşam sürdüğü bilgisini veriyor. Çıplak ayakları, bakımsız halleri de bunu doğruluyor ama gülen yüzleri ve gülümseyen gözleri, çocukların küçük şeylerle kısacık ‘o’ anlarda ne kadar mutlu olabildiğini gösteriyor. Belli ki ‘o’ anda kendilerine yönelen bir objektif, bu ufaklıkları bir hayli sevindiriyor.

Noel havası Bosna'da çekilen bir fotoğraf . Orada görev yapan Amerikan askerleri düzenledikleri törende Noel şarkıları söylüyor. Belli ki ülkelerinden uzak geçirdikleri Noel'in havasına girebilmek için biraz çaba harcamaya karar vermişler. Yağan karın altında da Noel havasına kendilerini bir hayli kaptırmışlar.

Kayak
Kayakla atlama müsabakasından bir spor fotoğrafı. Elde edilen karede, açının ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir ‘o’ an. Kayakçı sanki gökyüzünde süzülüyor ve silüeti, sporcunun sağladığı dengeyi ve kendine duyduğu güveni fazlasıyla yansıtıyor.


Ankara'da Diyanet İsleri Baskanligi'ndaki gorusmede Papa 16'inci Benedikt ve Diyanet İsleri Baskani Ali Bardakoglu el sikisiyor... Elbette fotograf dusuk hizda cekildiginden hareketli eller net cikmiyor. Ve 'o' an, yeryuzunde onyargisizlarin, akli selim olanlarin dinler arasi saglikli, karsilikli saygiya dayali diyalog arzularinin, netlik arzularinin sessiz talebini barindiriyor.
</TD></TR></TABLE>
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.rocktr.net.tf/
KaNe's FuRy
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 641
Yaş : 25
Nerden : anKaRa
Points : 0
Kayıt tarihi : 10/06/08

kişi sayfası
Rep:
100/0  (100/0)

MesajKonu: Geri: O An resim arşivi   Ptsi Haz. 16, 2008 9:32 am
Öfke ve endişe
Filistinde Batı Şeriada El Halil kentinde İsrail askerlerinin düzenlediği bir operasyonda tutuklanan bir Filistinli genç. Gözleri kapalı olmasaydı ışıkla öfke, endişe ve merak duygularının alaşımını oralarda görebilecektik. Filistinli o anda öfke, endişe ve merakı geri kalan duyularıyla bütün yüzüne yayıyor.

Günahların buharlaştığı an
Ortodoks aleminde ocak ayının ortası yortu. İnananlar bu dönemde, Hazreti İsanın suda vaftiz edilmesini kutluyor. Yortunun kışa denk gelmesi, İsa gibi nehirde yıkanma geleneğini yerine getirmeyi zorlaştırıyor. Ancak yine de bazıları bunu yapıyor. Rusyanın St. Petersburg kentinde donmuş Neva Nehrinde açılan aralıktan suya giren bir dindar, yıkandıktan sonra çıkıyor. İnanca göre, nerede olursa olsun yortuda su, İsanın vaftiz edildiği suya dönüşüyor. Yine inanca göre bu dönemde yıkanmak ruhu göçlendiriyor. Hava sıcaklığı eksi 19 derece. Elbette bir fizik kuralı ama vaftiz olmuş dindarın varsa eğer sanki günahları da buharlaşıyor


Derin bakışlar altında
Amerika Birleşik Devletlerinin New Meksico Eyaletinde Roswell Kenti Hayvanat Bahçesinde bir vaşak. Eleştirmen gözüyle bakılsa bu fotoğrafa o ortadaki demir parmaklığın olmaması gerektiği söylenebilirdi. Ama bu bir haber fotoğrafı... Demir parmaklık, bizleri vaşakın bakışlarının derinlerindeki hapislik karamsarlığı ve öfkesini görmemize rehberlik ediyor.

Soğuk hava hatırası
İlk fotoğraf Çek Cumhuriyetinden. O anın bu kadar güzel olmasında fotoğrafçının maharetinin yanısıra iki faktör rol oynamış. Birincisi Türkiyenin gündemiyle örtüşen bir haber. Daniela Sevcikova biraz önce okulunun kış koşulları nedeniyle tatil olduğunu öğrenmiş. Sonuçta da genç kızın içinden gelen huzur, çoşkuyla yüzündeki saf güzeliği bezemiş. Fotoğrafı güzelleştiren ikinci faktörse dışarda eksi 28 dereye kadar düşen tabiat. Kendiliğinden oluşan kristaller böylesi soğukların 40 yılda bir geleceğini bilircesine bir soğuk hava hatırası çerçevesi oluşturmuş

Buzzzz gibi
Rusyanın St. Petersburg kentinde Fin Körfezinde bir amatör balıkçı. Işık ve tabii eksi 26 dereceye düşen soğuk hava bizlere hoş bir oyun oynuyor. Amatör balıkçımız her ne kadar rüzgarın etkisinden korunmak amacıyla iyi bir fikirle naylonun içine girmiş bulunsa da o anın anlam ve önemine uygun olarak buzun içindeymiş gibi görünüyor.

Masalsı soğuklar
Romanyanın başkenti Bükreş... Metro sistemi havalandırmasının buharı ve bir Bükreşli hanımefendi. Kompozisyon, buharın aldığı formasyon ama özellikle hanımefendinin soğuktan kızarmış yüzü ve şüphe dolu fakat ketum bakışı, o anı Bükreş caddelerindeki heyecanlı esrarengiz masaldan bir enstantaneye dönüştürüyor.

Çığlık çığlığa
Ve Güney yarım küreden bir fotoğraf. Rus tenisçi Maria Şarapova, Avustralya Açık Tenis Turnuvasında çeyrek finalde vatandaşı Nadia Petrovaya karşı oynadığı maçta sayı yaptıktan sonra... Hırs patlamasının çığlığının daha güçlü çıkması için gözlerini kapatıyor. Ve bu hırs patlamasına saçları da eşlik ediyor.

Ağır darbe
Amerikan Buz Hokeyi Liginden bir o an. Tampa Bay Lightingsin oyuncusu Dan Boyle, Atlanta Trashersın oyuncusu Brad Larsenle giriştiği ikili mücadelede mağlup oluyor. Ancak bu mücüdelenin bir mağlubu daha var. Yerden havalanan ve birazdan kenara tutunamayıp düşerek kalçasından ağır bir darbe alacak olan hakem.


Polisle mucadele
Güney Kore'de bir protesto… Göstericilerden biri biraz inatçı çıkmış ve polise boyun eğmemekte biraz ısrarcı olmuş anlaşılan. Elindeki süpürge kırılmış ama o vazgeçmemiş. Süpürgenin sapıyla da olsa polisle mücadelesini sürdürmüş. Onca polisin tek bir kişi karşısında böylesine korktuğuna, çekindiğine bakılırsa mücadelesinde 'o' anda başarılı da olmuş.Buyuklere ozenince
Çocuklar, özellikle de kız çocuklar büyüklerinin giysilerini giymeye bayılırlar ve yer Afganistan olunca da bu 'o' an ortaya çıkar... Afganistan'ın Başkenti Kabil'de, muhtemelen evcilik oyunu sırasında elde edilen bir 'o' an... Yaşça büyük olan kız, kendisi için dikilen burkasını giymiş ama annesi gibi olabilmek için topuklu ayakkabılarını almak yeterli olmuş...
Okuma-yazma sevinci
Romanya'dan bir fotoğraf… Gülerek, neşe içinde önlerindeki kağıtlara birşeyler yazmaya çalışan bu kadınlar çingene... Bükreş yakınlarındaki bir okulda çekilmiş bu mutluluğun 'o' anı... Okuma-yazma öğrenmeye gelmişler bu okula ve yazabilmenin verdiği mutluluk da yüzlerinden açıkça okunuyor. İlerlemiş yaşına rağmen öndeki kadın bir çocuk gibi seviniyor yazmayı öğrendiği için...
Dalgali bir gun
Fotoğraf Avustralya açıklarından, okyanustan... Avustralya donanmasından bir gemi yasadışı avlanma ile mücadele için devriyede… Havanın sert olması sebebiyle devriye gemisinin burnu dalgalardan ötürü havalanmış ve denize çarpmış. 'O' anda da kaptan köşkündeki bir denizci deklanşöre basınca bu etkileyici görüntü ortaya çıkmış.

Estetik sporla birlesince
Bir spor dalı çok estetik olunca bu özelliği sadece hareketli anlarda ortaya çıkmıyor... Estetik, zamanın donduğu 'o' anda da kendini gösteriyor. Budapeşte'de çekilen bu fotoğraf da Rus çiftin gösterilerini tamamladıkları 'o' anda yakalanmış. Tek vücut olmuşlar ve bir örümceği andırıyorlar. Kıyafetleri de birbiriyle bütünleşince bu muhteşem 'o' an çıkmış ortaya...

Cocuklari ugrasi
Iraklı iki küçük çocuğun uğraşı insanı gülümsetiyor. Önde bir köpek yavrusu, arkada ellerinde bir parça yiyecekle iki Iraklı çocuk. Belli ki köpek yavrusunu beslemekteler... Ve belli ki köpek yavrusu da onları yok saymakta ısrarlı. Güneş batmak üzereyken çekilen bu fotoğraf, çocukların çevrelerinde olup bitenden çok kendi dünyalarındaki uğraşlarla ilgilendiklerini gösteriyor. Onlar için 'o' anda, ne ülkelerindeki savaş, ne de ülkenin son durumu pek birşey ifade ediyor... Onlar için 'o' anda, o yavru köpeğin gönlünü kazanmak önem taşıyor...

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.rocktr.net.tf/
KaNe's FuRy
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 641
Yaş : 25
Nerden : anKaRa
Points : 0
Kayıt tarihi : 10/06/08

kişi sayfası
Rep:
100/0  (100/0)

MesajKonu: Geri: O An resim arşivi   Ptsi Haz. 16, 2008 9:32 amOrtak duygular
Hindistanda dünya medyasının ilgisini çeken bir eylem var. Madhya Pradeshte inşa edilen dünyanın en büyük ikinci barajının daha da yükseltilmesine karşı çıkan ve açlık grevine başlayan eylemci Medha Patkar, 6 Nisanda polis zoruyla hastaneye kaldırıldı. Eylemcinin destekçilerinden biri olan köylü, o sırada Yeni Delhide Patkar için yapılan mitingde konuşmalardan birini dinlemekteydi. Işığın yüzdeki yerleşimi, çakır bakışlarındaki gölgeler, kalın çizgiler ve hatta duruş... Öylesine bir o an yakalamıştı ki Gurinder Osan, adam o anda orada bulunanların ortak duygularını yüklenmekteydi.
Dün, bugün ve sefalet
Afganistanın başkenti Kabil... İç savaşta harap olmuş bir binanın önünde iki kadın halı silkiyor. Beride derin bir kültürün parlak ürünü Afgan halısı, ötede ise modern bir camii. Ortada da geçmişle bugün arasındaki bağlantıyı kopartan sefalet.Muhalif hareket
Belarusta kısa bir süre önce yapılan seçimlerin sonuçlarına itiraz edenlerin oluşturduğu muhalif hareket, iktidardakilerin sert müdahelesiyle karşılaştı. Sonuçta gösteriler sırasında çok sayıda muhalif tutuklandı. Bu genç o anda tutuklu yoldaşlarının adlarının yazılı olduğu kağıttan kayıkları suya bırakmaktaydı.2007ye hazırlık
Jamaikanın başkenti Kingstonda göstericilerle polis çatışıyor. Aslında bu bir tatbikat. İngilizler tarafından eğitilen güvenlik güçleri, Jamaikada 2007de yapılacak Dünya Kriket Şampiyonasına hazırlanıyor. Anlaşılan özellikle gösterici rolündekiler işi epey ciddiye alıyor. Haliyle hareketten ve sahte de olsa ortamdaki gerilimden etkilenen ışık da işi ciddiye alıyor.

Sel sularında
Avustralya, ülkenin kuzeyindeki Katherine Kasabası... Kız çocuğunun saflığı, masumiyeti gibi sözler edilebilir belki ama o anda bu tür yaklaşımlara soğuk duran bir şeyler hemen seziliyor. Bu çocuk, kasabayı basan sel sularında eğleniyor.Hayat sigortası
Orta Afrika yine karıştı. Geçen hafta Çadın başkenti Ndjamenaya bir saldırı düzenlendi. Fotoğraftaki genç adam, bu başırısız saldırı sırasında yakalanan bir gerilla. Sudan tarafından desteklendiklerini söylemiş. O ansa tek bir insanın yüzünde Afrikanın başına gelenlerin özeti gibi çıkmış. Başındaki ise bir anlamda hayat sigortası. Kızılhaçın kayıt belgesi..Gösteri izleyicisi
Nepalde monarşi karşıtı gösteriler sürüyor. Hemen hemen her gün güvenlik güçleriyle demokratik rejim istediklerini söyleyen göstericiler arasında çatışma çıkıyor. Kral, demokratik rejime geçeceğini söyledi. Ama bu, muhalefeti tatmin etmedi. Fotoğraf Nepalin başkenti Katmanduda çekildi. O sırada sokakta kral karşıtı gösteri yapılmaktaydı. O anda insanlar da bu gösteriyi seyretmekteydi.
Kucaktaki bebek
Romanyadaki seller yüzünden yaklaşık 6 bin kişi evsiz kaldı. Geçici barınağının önünde bir felaketzede sular altında kalan evinden kurtardığı eşyalarından biriyle görülüyor. Ama kucaktaki oyuncak bebek, orada, o koşullarda ve tabii o anda hiç de bir eşya gibi durmuyor.Endişeli gelecek
Dünya haberlerinin kenarında köşesinde kalmış bir durumun fotoğrafı. Efsanevi Cengiz Hanın torunları yoksulluktan kıvranıyor. Geniş topraklara sahip 2 buçuk milyonluk Moğolistanda yolsuzluk ülkeyi yiyip bitiriyor. Evsiz çocuklar, ülkenin iç paralayıcı sorunlarından biri. Sorunla ağırlıklı olarak hükümet değil ülkedeki misyonerlik kuruluşları uğraşıyor. O anda bir evsiz kız çocuğu, Fransız rahibelerin kurduğu aş evinde karnını doyuruyor. Önündeki aş ne kadar geçici ve utangaç duruyorsa, çatlak, kızarmış ellerindeki soğuk da o kadar kalıcı görünüyor. Endişeli gözleri de belirsizliğin ağır bastığı küçük kaderini kolluyor.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.rocktr.net.tf/
KaNe's FuRy
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 641
Yaş : 25
Nerden : anKaRa
Points : 0
Kayıt tarihi : 10/06/08

kişi sayfası
Rep:
100/0  (100/0)

MesajKonu: Geri: O An resim arşivi   Ptsi Haz. 16, 2008 9:33 amMekanik sesler
Fotoğraf, Filistin Batı Şeria'dan... Balata Mülteci Kampında İsrailli bir asker, zırhlı aracın penceresinden taş atan Filistinli çocuklara bağırıyor. İsrail Ordusu'nun Filistin'deki mekanik heybeti, o anda da insani duyguları sıkıştırıyor. Adeta genç askerin lafını fotoğraf değil de zırhlının metali donduruyorSahip çalışır, gölge dinlenir
Amerika Birleşik Devletleri'nin ünlü beyzbol takımı Chicago White Sox'un yeni vurucu oyuncusu Jim Thome, takımın sezona hazırlık idmanları sırasında vuruş çalışıyor. AP Ajansı'ndan Charles Rex Arbogast, oyuncunun gölgesini fotoğraflarken öyle bir kompozisyon elde ediyor ki, topun orada duruşu o ana bir çalışma değil de dinlenme izlenimi veriyor. Yani o an'a sahibi çalışırken gölgesi dinleniyor
Nesillerarası iletişim
Amerika Minnesota'daki Eagan kenti huzurevinin sakinlerinden Helen Donahue'nun 100'üncü yaşgünü. Bayan Donahue'ye sarılan torunu ya da torunun torunu değil. 5 yaşındaki Maureen 100 yaşındaki Helen'in arkadaşı. Kız çocuğu, nesillerarası iletişim programına katılımcılarından biri olarak haftanın belirli günlerinde huzurevini ziyaret ederken o anda bütün içtenliğiyle karşımıza çıkan dostluk oluşmuş. Çocuk sevgiden mest, içtenliğini pürüzsüz yüzüne yayıyor. O an aldığı sevgi, kadının yüzündeki çizgileri utandırıp sindiriyor.


Hayat öpücüğü
Sudanın güneyinde kolera salgını var. İki kentte toplam 54 kişi öldü. Ülkenin bu kesiminde yaşayanların 3te 2si güvenli su olanağından yoksun. Fotoğraftaysa bir Güney Sudanlı, Nili besleyen ırmaklardan biri olan Aquemden görece temiz su içiyor. Bölgenin temiz su olanakları gözönünde bulundurulursa eğer o an, Aquem Irmağının sunduğu hayat öpücüğüne dönüşüyor.
Umutsuzluk söyleşisi
Suyun hayat öpücüğünden toprağın can aldığı yere Filipinlere... Adalar ülkesinin merkezinde yer alan Leyte Adasında toprak kayması bir köyü adeta yuttu. 84 ceset çıkarıldı, 900 kişi toprak altında. Olayın üzerinden 5 gün geçmesine rağmen askerler umut kazıyor. Fotoğraftaysa kurtarma çalışmalarına katılan bir asker, bir yandan dinlenirken bir yandan da felaket alanını yukarıdan izliyor. Asker görmüyor, duymuyor ama buradan bakınca bine yakın cansız bedenin hüznünü dışa vuran toprak, o anda gökyüzündeki kara bulutla umutsuzluğu söyleşiyor.
Öfke sızıntısı
Filistin... Batı Şeria�daki El Halil kenti... Yaygın tanımla Ultra Radikal Yahudi, El Halil�in boş bir sokağında. Burası İsrail Ordusu�nun kontrolündeki bir bölge. Bu nedenle Filistin öfkesi süpürülmüş. Ama duvarlar boş sokağa adeta görünmez öfke sızıntıları salıyor. Kablolar da gerilimi dokuyor.
Suların altındaki zenginlik
Fotoğraf, Sualtı Temizlik Hareketinin denizlerimizi nasıl çöplük gibi kullandığımızı göstermek amacıyla yaptığı etkinliklerden birinde, İstanbulda Harem dalışı sırasında çekildi. Hareketin gönüllülerinden Ateş Evirgenin çektiği bir fotoğraf. O, dalış sırasında en masum buluntulardan biri. Zaten Harry Potter kitabı gönüllü dalgıca Ben masumum derken, deniz de yorgun ve bezgin, bu savunmayı onaylıyor

Çarpma anı
Japonya ile Rusya Kadın Futbol Ulusal takımları arasında Fukuroi kentinde oynanan maçta ev sahibi takımın oyuncusu Mio Otani, Rusyanın kalecisi Maria Pigileva tarafından durduruluyor. O anda Otani, duvara çarpmış gibi olmuş. Rus kalecinin sertliği ise faulü gören olmasın diye ellerinin ucundan geriye doğru kaçmış.


Sessiz yalnızlık içinde
Afganistandaki Kabil yakınlarında bulunan Policharki Cezaevinde çıkan isyanla ilgili bir fotoğraf. İçeridekilerin yakınları bilgi almak için Afgan askerden medet umuyor. Kadınlardan ikisinin yalvaran bakışları, görünecek yer bulamayınca vücutlarının duruşuna yayılıyor. Ve gözyaşlarını silmek için burkasını açan kadın... Ağlayışı hem üzüntüsünün boyutunu hem de onca kalabalığın içinde çaresiz, sessiz yalnızlığını anlatıyor.


Bizim sadece babamızdı
Filistinde Gazze Şeridinde İslami Cihadın Askeri Kanadının Komutanı Khaled Dahdouh öldürüldü. Filistinliler, Dahdouhun İsrail hava saldırısında öldürüldüğünü söylüyor. İsrail Ordusu ise Hayır biz değildik diyor. Fotoğraf, Khaled Dahdouhun cenazesi evden çıkarılırken çekildi. Dauhdouh, İsraile göre terörist, Filistinlilere göreyse direnişçi komutandı. Çocukların o anda hem korkan hem de ağlayan gözyaşları ise Babamızdı diyor.
Shakespare ve Maskeleri
Kübanın Başkenti Havanada Ulusal Bale, Shakespare ve Maskeleri adlı eseri sergiliyor. Etkinlik, 8. Küba Cigar Festivali şerefine yapılıyor. Karenin içinden bize doğru geliyormuş gibi görünen baletin o andaki hareketi kusursuz görünüyor. Dolayısıyla o andaki ışık da, renkler de, gölgeler de baletin rahatlığına ve hareketinin kusursuzluğuna eşlik ediyor. Sonuçta da AP foto muhabiri Javier Galeano, bu eşgüdümün en olgun anını yakaladığında güzel bir fotoğraf oluşuyor.


Bilin bakalım...
Hani gazetelerin eklerinde bazen bulmacalar olur. Bu resimde ne var? diye sorulur. Bu da öyle bir o an sayılır. O anda Ohiodaki Elyria Kenti parkında sahibinin gezmeye çıkardığı dalmaçya cinsi bir köpek vardır.
Galaksi
Hubble Uzay Teleskopuyla çekilen bir fotoğraf. 25 milyon yıl önceki o ana bakıyoruz. O anın önemi, bugüne kadar çekilen en iyi, en net spiral galaksi fotoğrafı olması. Büyüklüğü ve aradaki mesafe hesap makinelere sığacak gibi değil... Bu dev yıldız adacıkları ve yıldızlar topluluğunun genişliği, bir ucundan bir ucuna 1,6 kentilyon kilometre. Bizlerden uzaklığı 25 milyon ışık yılı ya da başka bir deyişle 25 milyon kere 9 buçuk trilyon kilometre. Dev Fırıldak Galaksisi, adına yaraşır muzip bir edayla evrene yıldızlar saçarak geçip gidiyormuş gibi görünüyor.[b][size=12]Okul
Dünyanın en yeni petrol üreticisi Çad’da bir okul... Bu ülkenin çocuklarının durumu da Afrika ortalamasını yansıtıyor. Yani petrol üreticisi Çad’da çocukların yüzde 60’ı eğitim olanağından yoksun bulunuyor. Bu çocuklarsa Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın yardımlarıyla ‘o’ anın yansıttığı koşullarda eğitim görüyor. İlk sıradaki kızlar, elle tutulurcasına yoğun bakışlarıyla foto muhabirini tutmaya çalışıyor. (Associated Press / Sayyid Azim)

Felaketin özeti
Yaşlı kadın Filipinler’de Leyte Adası’ndaki heyelandan sağ kurtulan sayılı insanlardan biri. Toprak kayması bir kasabayı adeta yuttu. 107 kişinin cesedi çıkarıldı, 900 kişi toprak altında. Yaşlı kadın, kasabanın yakınlarında oluşturulan merkezde barındırılıyor. ‘O’ anda tek gözünde kalan yaşam ışığının son pırıltılarıyla, yüzündeki çizgilerle ve hatta yorgun ak saçlarıyla felaketi özetliyor. (Associated Press / David Longstreath)Afganistan kuş gribi olursa
Uzmanlara göre, kuş gribinin Afganistan’da da ortaya çıkması kaçınılmaz. Yine uzmanlara göre, hükümet bu konuda hiç bir adım atmıyor. Ve ‘o’ anda birden bire karşımıza çıkar gibi görünen kadın, Kabil’de satmak için pazara götürdüğü tavuklarla müşteri bekliyor. Kadının geçim umudunun tavukları tutuşu, gizli bakışların yayıldığı burkanın ‘o’ andaki meydan okuyuşu, eğer patlak verirse kuş gribi salgınının Afganistan’da nelere yolaçabileceğinin ipuçlarını veriyor. (Associated Press / Rafiq Maqbool)
Bu kaşıntı da ne?”
Kına 9 aylık. Fotoğrafı çeken anne Ayşe Akbaş’ın verdiği bilgiye göre, mimiklerini keşfetmeye ve yüzünü tanımaya başladığında yaptığı ilk hareketlerden biri olarak ‘o’ an, Kına’nın kişisel öyküsünde tarihe geçiyor. Ama Kına o sırada diş çıkarıyor, dolayısıyla kaşınıyor. O yaştaki çocukların mimikleri biz, anne ve babası dışındakiler için bilmece gibidir ama bakışlar o kadar güçlü ki, herhalde Kına dehşet bir şaşkınlıkla diş kaşıntısını soruyor. (Ayşe Akbaş)
Tesadüfi sevgi
Nam Choke adlı erkek fille Boonrawd adlı dişi fil, Tayvan’daki fil kampında oynaşıyor. Ve ‘o’ an, tesadüflerin de “Seni seviyorum” diyebileceğini kanıtlıyor. (Reuters / Sukree Sukplang)

Sessiz mesaj
Fotoğraf Kudüs’te çekildi. İki Filistinli, Cuma namazı kılmak için El Aksa Camii’ne gitmeden önce İsrail polisinin izin vermesini bekliyor. İsrail, 45 yaşın altındaki Filistinliler’in El Aksa Camii’ne girmesine izin vermiyor. AP Ajansı’ndan Enric Marti, tek bir kareyle yılların birikmiş öfkesini ‘o’ ana sığdırıyor. Özellikle sağdaki adam., dilinin değil gözlerinin ucuna gelmiş ifadeyi, sessiz bir mesaj olarak ‘o’ ana yayıyor. (Associated Press / Enric Marti)
Ruh temizliği
Hindistan’da Allahabat kentinde bir baba, 1 buçuk yaşındaki oğlunu inanışına göre, ruhu yıkansın diye Ganj Nehri’ne daldırıp çıkarıyor. Baba, oğlunun ruhunun yıkandığına inanıyor ama çocuk ne bilsin, ‘o’ anda ruhu temizlenmekten ziyade ruhu korkuyor. (Associated Press / Rajesh Kumar Singh)


[/size][/b]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.rocktr.net.tf/
KaNe's FuRy
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 641
Yaş : 25
Nerden : anKaRa
Points : 0
Kayıt tarihi : 10/06/08

kişi sayfası
Rep:
100/0  (100/0)

MesajKonu: Geri: O An resim arşivi   Ptsi Haz. 16, 2008 9:34 am

Yeterli şişkinlik
Amerika Birleşik Devletlerinin Teksas Eyaletinde düzenlenen balon festivalinde Arizona Phoenixten Eugene Clewley balonunun şişirilmesine nezaret ediyor.


Yalnızlık üzerine
Soldan sağa; Arun 3 yaşında, Gopika 2 yaşında ve Subiksha 4 aylık. Üçü de HIV taşıyor. Üçü de AIDS yüzünden öksüz. Hindistan�da kendileriyle birlikte bakılan ve aynı durumda olan 36 çocukla birlikte bir yetimhanede barınıyorlar. Yaklaşık 6 milyon enfekte insanla dünyanın en fazla HIV taşıyıcısı veya AIDS hastası bulunan ülkesinde yaşıyorlar. Altlarına serilen veya üzerlerine örtülenler olmasa ne kadar da yalnızlar.Hindistanda eğitim
Hindistan Yeni Delhideki Delhi Üniversitesinde bir öğrenci adayı başvuru formu alıyor. Delhi Üniversitesi, dünyanın en kalabalık yüksek öğretim kurumlarından biri. 300 bin öğrencisi var. O anın berisi böylesine kalabalık bir üniversitede kendisini bekleyen sıkışıklığı akla getiriyor.Uğurlu vuruş
Amerikada Arkansas Eyaletinde düzenlenen rodeodan bir enstantane. Lucky Strike Uğurlu-Şanslı Vuruş adlı boğa katılımcılardan Missourili Brandon Reynoldsu sırtından attıktan hemen sonra. Karenin solunda binicinin dağılmış çaresizliği, sağındaysa Uğurlu Vuruşun gerilmiş öfkesi var
Yudum yudum sıcak
8 yaşındaki Van Jacksonun bulunduğu yerde Amerikanın Ohio Eyaletine bağlı Hamilton kentinde hava sıcaklığı 33 derece. Van Jackson çok susamış anlaşılan. Çünkü o anda ağzıyla değil kafasıyla içiyormuş gibi görünüyor. Ayrıca o anda ıskalıyor


Anne kalbi
Hindistanın Manipur eyaletindeki Tengnoupal kentinde bir kadın yağışlı havada bebeğini şalının altına gizlemiş yürüyor. Bu bölgede terör ya da kimilerine göre ayrılıkçı gerillalar var. Gözlerindeki korku, o andaki sessizliğini en azından bir fısıtlıya dönüştürebiliyorKaçak göç, kaçamak bakış
Afrikadan İspanyaya bağlı Kanarya Adalarına kaçak göç, 2006 yılının önde gelen insani sorunlarından biri. Fotoğraf duyguları zerreler halinde kaydeden bir sanat olduğundan mıdır bilinmez, duygu ağırlıklı olaylardan sürekli çok iyi fotoğraflar çıkıyor. Hem bunlar adeta fotoğraf editörlerine ilgi mesajları gönderip seçicileri ikna eden o anlar oluyor.

Formula 1!
Kamboçyada Ölüler Festivali sırasında düzenlenen öküz yarışlarından bir enstantane. Kamboçyalılar bu yarışa Formula 1 diyorlar. Haliyle formula yarışlarındaki pan fotoğraflarının çoğu da böyle çıkıyor. Öküz üzerine reklam alınmamış yalnız..

Hücuumm
Amerika Birleşik Devletlerindeki futbol liginden bir fotoğraf. Kırmızı formasıyla ev sahibi New York Red Bulls takımı savunma oyuncusu, New England Revolution takımının hücum oyuncusunu durdurmaya çalışıyor. Her iki oyuncunun bedenlerinin değişik yerlerine aldıkları darbe yüzünden canları yanıyor.Afganistanda Ramazanın ilk günü
Ramazanın ilk günü Afganistan. Burkalı bir kadın çocuklarıyla Kabil sokaklarında dileniyor. Kadın zaten görünmeyen yüzünü gizleyerek o andan iyice çekiliyor. Geriye burkanın altından yayılan bir çift oyuncul içtenlik kalıyor. Bir de burkanın kıvrımlarında dolaşan hüzün ve yaşama sevinci kararsızlığı.

Ramallahta ibadet
Yine Ramazanın birinci günü. Bu kez Filistin. Ramallahta iftardan hemen önce ibadet. AP Ajansından Muhammed Muheisen, Filistin sorununun ışığı yutan yorgunluğuyla bu mesele içinde Filistinlilerin neredeyse tek umudu inancın ışığını duvarda biraraya getirmiş. Ve ışıktan çerçeve içine uzanan gencin öfkeyi bırakışını da yakalamış.Bulutların meydan okuması
Amerikanın Washington Eyaleti Bremerton Kentinde bir inşaatta çalışan işçiler. Yapı bir gökdelen olacak. Bulutların bunu bilircesine o anda meydan okur gibi bir halleri var.
Zafer kutlaması
İspanyanın Başkenti Madritteki Badminton turnuvasında yarı final karşılaşmasının sonu. Çinli Dan Lin, vatandaşı Hong Chene karşı kazandığı zaferi kutluyor. Formasını yüzüne geçirince, kumaş, içinden gelen öfke ve sevinci süzüp gizli başka duyguları dışarı veriyor.Gorilleri öldürmeyin
İngiltere Londra'da dağ gorillerinin yasak avlanmasını ve yaşam alanlarının tahrip edilmesini protesto için yapılan gösteri. Baba-oğul gösterinin havasına girmiş... Biberonu saymazsak tabii


Moskova’da patlama
Rusya metrosundaki patlamadan kısa bir süre sonra çekilen bir fotoğraf. Vagonların birinden yaralıların çıkarıldığı anda deklanşöre basan fotoğrafçı, terörün korkutucu yüzünü bir kez daha gösteriyor. Yaralıların durumu ve çevredekilerin yüzündeki korku dolu ifade, yaşanan dehşeti ‘o’ anda donduruyor ve devamını da anlatmaya yetiyor.
Zor bir ‘o’ an
Batı Şeria'daki bir operasyon sırasında çekilen bir fotoğraf. İsrail askerleri, tutukladıkları bir Filistinli’yi yüzüne bir bez parçası kapatarak götürüyorlar. Yüzündeki ifadeyi göremiyoruz, ama bez parçasından seçilen yüz hatları ‘o’ anda Filistinli’nin hayatının en zor anlarından birini yaşadığını gösteriyor.
Savaşın tanımı
Fotoğraf Nikaragua'da çekildi. Savaş, tanımı gereği korkutucu, tehlikeli ve ölümcül olmalıdır. Ancak savaş ve silah, bazen sıradan yaşamın bir parçası haline gelince tanım da değişiyor. Nikaragua'da bir parkta bulunan tank kalıntıları arasında oynayan çocuklar için de savaşın ve silahların tanımı çok farklı gibi gözüküyor. Çocuğun yüzündeki bu ifadede, korkudan çok belli belirsiz bir neşe göze çarpıyor.
Estetikle zorun birlikteliği
Avrupa Buz Pateni Şampiyonası’nda çekilen bir fotoğraf. Rusya'nın tanınmış buz patencisi Evgeni Plushenko şovunu sergiliyor. ‘O’ anda çekilen bu fotoğraf, buz pateninin estetik bir spor olduğu kadar zor bir spor olduğunu da gösteriyor. Plushenko, şovunun zor bir hareketini başarıyla sergilemek için vücudunun her bölümüyle konsantre olmuş görünüyorİlginç bir tesadüf
Katar'da çekilen bir fotoğraf. Aslında ilginç bir tesadüfün fotoğrafı bu… Bir tarafta deve yarışlarına katılanlar, öbür taraftaysa bisiklet yarışına katılanlar kıyasıya mücadele ediyor. Bu farklı yarışın katılımcıları, farklı hızlarda, farklı yönlere gitse de ortak bir noktaları da var: Bisikletçilerin ve deve binicilerinin kazanma hırsları...
''Kutuptaki büyük beyaz''
Kanada'nın Vapusk Ulusal Parkı'nda çekilen bir fotoğraf. Anne kutup ayısı bir ağacın altında dinleniyor, ama yavrular ‘o’ anların tadını çıkarıyor... İçlerinden biri, bir kar kümesinin ardından kara bulanmış burnuyla adeta saklambaç oynar gibi kardeşine bakıyor. Fotoğraf, National Geographic Türkiye Dergisi'nin Şubat sayısındaki ''Kutuptaki büyük beyaz'' başlıklı foto makalede yer alıyor. Ayrıca bu ‘o’ an, dergiyle birlikte poster olarak veriliyor...


Amerikan gölgesi eşliğinde
Filipinler'de başkent Manila'daki Amerikan Büyükelçiliği önünde gösteri yapanlardan biri, diğer göstericilerle birlikte ülkedeki Amerikan askeri varlığını protesto ediyor. Amerikan Ordusu, Filipinler'deki Ebu sayyaf adlı örgütün El Kaide'yle bağlantısı olduğu gerekçesiyle bu ülkede tatbikatlar yapıyor. Filipinler ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilerin tarihi bilinmezse bu fotoğraf da o an karşımıza çıkmıyor. Amerika Birleşik Devletleri 1898'de savaşla bu adalar ülkesini İspanya'nın elinden almıştı. Bağımsızlık 1946'da elde edilmişti. Özellikle Filipinler'deki sol kesim, sömürge ve yarı bağımsızlık dönemlerindeki insan hakları ihlallerinden Amerika'yı sorumlu tutuyor. İşte bu bilgiler, protestocu kadının gözbebeklerinin üst kısımlarındaki gölgeyi tercüme ediyor. Kadının gözleri o anda Filipinler'deki Amerikan gölgesini açığa vuruyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.rocktr.net.tf/
KaNe's FuRy
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 641
Yaş : 25
Nerden : anKaRa
Points : 0
Kayıt tarihi : 10/06/08

kişi sayfası
Rep:
100/0  (100/0)

MesajKonu: Geri: O An resim arşivi   Ptsi Haz. 16, 2008 9:34 am

Amerika'nın Pennsylvania Eyaleti’ndeki Allentown kentinde 7 yaşındaki Jamila ile annesi bir parkta serinliyor. Bu kadar basit ama 'o' anda çocuk huzurla, annesiyse şefkatle gülümsüyor. Meslektaşımız bize içten mutluluk anının fotoğrafını sunuyor.Derideki derin çatlaklara yaslanan yüzdeki boya ne kadar dikkat çekse de, alındaki kırmızı nokta ne kadar göz almaya çalışsa da, bakışları bakışlar yakalıyor. Ferinin solmasına direnen, biraz hüzünlü ama bir o kadarcık da aldırmaz, yorgun ama bir o kadar da birikimli bakışlar. Ne de olsa bir yaşlı Hindu ermiş bu...
Associated Press’ten Tomas Munita’nın bir Afganistan fotoğrafı. 'O' anın bu tarafında bir yardım faaliyeti yaşanıyor. Kabil'de çalışmak durumunda olan 2 bin 500 çocuğa eğitim, sağlık ve gıda yardımı yapan Afgan sivil toplum kuruluşunun merkezinde, o sırada, erkek çocuklar yemek yiyiyor, kızlar da yemek sırasının kendilerine gelmesini bekliyor. Sanki merhamet duygusuyla çocukların yüzündeki şükran duygusu 'o' anda biraraya geliyor.
Nikaragua'da yıllarca bekledikten sonra toprak haklarına kavuşan Mayagna ve Miskito yerlileri. Coco nehri kıyısında bir Miskito, yüklendiği muzlarla kendisini bekleyen teknelere gidiyor. Associated Press Foto Muhabiri Esteban Felix, 'o' anda önünde alçakgönüllü, ileride ise tedirgin bir atmosfer yakalıyor. Yerlinin üzerine binen alçakgönüllü ışık, yıllarca bekleyişin sessiz yorgunluğunu vurguluyor. Batan güneşe tutunan tedirgin ışıksa çok bekledikten sonra haklarını elde eden bu insanların umutlanma arzularına tercüman oluyor.


Fotoğraf İstanbul'dan... Foto Muhabiri Mustafa Özer, Haliç'in 'o' anda geçmişi hatırlarken ortaya koyduğu çoşkuyu sunuyor. Haliç, mehtaptan ödünç aldığı ışıklarla kendisine parlak geçmişini anımsatan saltanat kayığına şükranlarını sunuyor.Fotoğraf, İsviçre'nin Basel kentindeki ''Art 36'' isimli sergiden. Sergi, 2 binden fazla sanatçı ve 5 bin eserle 20 ve 21'inci yüzyıl çağdaş sanat anlayışını yansıtıyor. Yorumculara göre, eserin sahibi Amerikalı sanatçı Joseph Kosuth, neonlar ve yazılı metinlerle entellektüel sapmayı anlatıyor. 'O' ansa muhtemelen bu mesajdan habersiz ama çalışmadan etkilenmiş ziyaretçinin eseri çözmeye çalışmasını gösteriyor.Afganistan'dan bir Tomas Munita fotoğrafı. 10 yaşındaki Habibe ve silüetiyle 9 yaşındaki Süheyla derste. Burası enkaz da olsa ihtiyaçtan dolayı okula dönüştürülen bir zamanların Kabil Tiyatrosu. Bina, Raşit Dostum'la Şah Mesut arasındaki çatışmalar sırasında bombalanarak yıkılmış. Bu hüzünlü hikayenin her şeye rağmen eğitim yanı, Habibe'nin yüzündeki çekingen aydınlığa yüklenmiş. Öykünün ağır basan hüznünü ise gölgeler üstlenmiş.Juana Garcia'nın yorgunluğu, tozlu eline, gözkapaklarına, yüzündeki çizgilere sinmişti. Hatta başucuna koyduğu şapkasına. Az önce, enkazda yatağına yer açmak için kullanıp duvara yasladığı küreğe bile yorgunluğunu bırakmıştı. Sonra da evinin enkazı içinde uykuya dalmıştı. Juana Garcia zaten yorgun düşmüş, 104 yaşını geride bırakmıştı. Bir de üstüne üstlük depremi yaşamıştı. Şili 'de 14 Haziran günü meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremden kalan bu küçücük öykü, Associated Press Ajansı tarafından servise konmuştu.


Keşmir’den bir fotoğraf. Burası, Muzafferabat yakınlarında felaketzedeler için kurulan bir kamp. Bir felaketzede kampında çiklet reklamı mı? Hem de ‘o’ anda meseleyi saptıran, önündeki çocukların mahzunluğunu eriten bir dokuyla... Garhi Dubatta Kampı’nda insanların çiklete ihtiyaçları pek yok tabii. Ama o reklam fotoğrafının basıldığı plastik brandaya ihtiyaçları var. Çiklet reklamı, bu çocukların yaşadığı çadırı soğuğa karşı takviye ediyor. Reklam o kadar sanal ki, gerçekliği üstlendiğini bir türlü ispat edemiyor.
Gözlerdekiler de dahil, baktıkça kırmızı ve siyahın birbiriyle çatışıp durduğu bir fotoğraf. Ama ‘o’ an bundan ibaret değil kuşkusuz. İspanya’nın Kanarya Adaları’nda 70 kaçak göçmen yakalanmış. İçlerinden ikisi görünüyor. Kırmızı ve siyah çatışması bir yana, yakalanmış, yoksul ve hayatı doğup büyüdüğü yerden uzakta arayan umutsuz bir insanın ruh hali. Öfke, şüphe, korku, arzu ne ararsanız hepsi birden gözeneklerden çıkıp yüzüne yayılmış ışıkla buluşuyor.
Irak Kuzeyi’nde Erbil yakınlarında bir çoban çocuk akşam evine dönüyor. ‘O’ anda her şey ne kadar da yorgun çıkmış. Sanki orada ve ‘o’ anda o topraklar 1920’lerden beri bir türlü rahat yüzü görmeyen, gördürülmeyen bir ülkenin mutsuz yorgunluğunu gösterivermiş.
Dünyamızın bir köşesinde 5 bin kişi, yanardağ yüzünden evlerinden uzakta tabiatın olası öfkesinin geçmesini bekliyor. Bu çocuk da onlardan biri. Vanuatu Adalar Topluluğu’na bağlı Ambae Adası’nda tehlikeli bölgeden uzaklaştırılanların barındığı kampta şişirilmiş bir torbayla oynayan çocuk, neşesinin anlık çoşkularından birine katılan ışıkla buluşuyor.Güney Kore’nin başkenti Seul’deki lunaparkta, parkın çalışanları Noel Baba giysileri içinde parkın yeni eğlencesini tanıtıyor. Adı Double Rock Spin... Bir çeşit dev pervane. Kanatlarında böyle insanların oturtulduğu düzenekler var. Birazdan dönmeye başlayacak. Ve galiba ne sakal ne de kukuleta kalacak.Bugünlerde Amerika Florida’dan ajanslara çok güzel tabiat fotoğrafları düşüyor. Bu durum, acaba son tayfunların kırıp döktüğü turizmi canlandırma çabasının varlığını akla getiriyor. Bunlar ‘o’ anda sayısız ve sonsuz alternatifli güzelliklerinden bir çeşitleme sunan tabiatın umurunda bile değil. Akşamı giyinen bulutlar ufukla buluşmaya giderken pelikan yuvasına dönmek üzere havalanıyor


[b][size=9]Hindistan'ın güneyinde yer alan Nagapattinam'da 2 yaşındaki bir çocuk bir harabenin içinde. Kanchana adlı kız çocuğu 10 Aralık 2004'te doğmuş. Yani tsunami, yaşadığı bölgeyi vurduğunda 16 günlükmüş... AP foto-muhabiri M. Laksman'ın objektifine baktığında yıkılan evinin enkazı içinde oynuyormuş. Galiba meslektaşımız bu kompozisyonla, yıkılmış bir topluluğun enkazı içinden filizlenen yeni nesli vurgulamak istemiş?Mor plastik örtü denizi, ayaklarının altındakiler denize sürüklenen molozu, öteberiyi temsil ediyor. Bir genç adam günlerce bulduğu bir lastik içiyle denizde boğuştuktan sonra kurtarılıyor. Sahne Endonezya'nın başkenti Jakarta'da tsunami felaketinin 2'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yapılan bir canlandırmadan... Deniz temsili ama canlandırmada rol alan genç felaketi yaşayanlardan. Sahne bu nedenle gerçeğe yaklaşabiliyor.Afganistan'ın başkenti Kabil... Bir dilenci çay molası veriyor.Her ne kadar uzun yıllar önce çekilmiş de solmuş bir fotoğraf gibi görünsede 'o' an taze... 19 Aralık günü çekildi. Nijer'de... Büyük Sahra'da Agadez bölgesinde. Toz değil bir santimin 10 binde biri büyüklüğünde zerreleri kaldıran, bölgenin ünlü Harmattan rüzgarı çıktığı sırada oralara ve bu rüzgara yabancı yolcular minübüse kaçışıyor. 'o' anda sakin olan tek bir insan var. Bölgenin insanlarından bir Tuareg. Adamın halinden memnun bir duruşu var. Zaten Tuaregler bu rüzgarı serinlik getirmesinden ötürü ''doktor'' diye adlandırıyor.Panama'da Panama City'de kentin Amerikan ordusu tarafından işgal edilişinin 17'inci yıldönümünde yapılan bir protesto gösterisi. Lastikler yakılmış. Foto-muhabiri Arnulfo Franco, gecenin karanlığında ateşle, olanları seyreden bir çocuk aynı karede buluştuğunda deklanşöre basmış. Ve bu sahne ortaya çıkmış. Yürüyen ateşten bir canavar ve masumiyetin silueti
[size=16]‘O’ an kareleri...

BABA OĞUL


FİLİSTİN - GÖLHELİKOPTER - YARDIMHAİTİ - ETJAPON - REKLAMULTRA - ŞAPKAAFGAN ÇOCUKLARDİRENİŞBAYRAM - SUDAN
[/size]
[/size][/b]

<hr style="COLOR: #e4e6f5; BACKGROUND-COLOR: #e4e6f5" SIZE=1>


Küçük yardımlar
Kadiatu 3 yaşında. Afrika ülkelerinden Sierra Leonede yaşıyor. Doğumundan itibaren başta ishal olmak üzere bir yığın önlenebilir, tedavi edilebilir hastalıkla boğuşuyor. Save the Children adlı kuruluş zengin ülkeleri Afrikadaki çocuk sağlığı sorunları için fazla para tutmayan yardıma çağırıyor. Küçük yardımlar deniyor. Küçük yardımlar, Afrikadaki yaygın çocuk sağlığı sorunlarını halledebilir. Kadiatu da o anda bakışlarıyla bilmeden bu çağrıyı tekrarlıyor.
Masumiyetin tablosu
Afganistanda Kabildeki bir çay evinde baba ve kızı... Baba, kızının tatlılığından ve foto muhabiri Rodrigo Abdın ilgisinden hoşnut ve gururlu. Işıksa hoş bir sürprizle çocuğun o ana ağırlığını koyan masumiyetini okşuyor. Sonuçta ilahi tablolardakine benzer bir ortam oluşuyor.
Yorgun güzel
Haitide Başkent Port-au-Princede başında kova taşıyan bir kadın. Foto muhabiri Arianna Cubillosu farkettiğinde yorgunluktan şikayetle ilgi görmenin sevincinin sınırında gülümsüyor. Bu o an da onu güzelleştiriyor.

Dalgalarla yarışmak
Amerika Birleşik Devletleri Coloradoda Eagle Nehrindeki kano yarışlarından bir enstantane. Yerel kanocu Ian Anderson nehirle mücadele ederken.Yunuslu tedavi
Yunusların spastik ve otistik çocukların tedavisine yardımcı olduğu ne zamandır konuşulan bir konu. Hollandalı çocuk spastik. Antalyada hizmet veren bir tedavi merkezinde Agence France Presseten Mustafa Özerin fotoğrafı yunuslarla spastik ya da otistik çocuklar arasındaki harika o anlardan birini gösteriyor.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.rocktr.net.tf/
KaNe's FuRy
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 641
Yaş : 25
Nerden : anKaRa
Points : 0
Kayıt tarihi : 10/06/08

kişi sayfası
Rep:
100/0  (100/0)

MesajKonu: Geri: O An resim arşivi   Ptsi Haz. 16, 2008 9:35 am

Kayak
Kayakla atlama müsabakasından bir spor fotoğrafı. Elde edilen karede, açının ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir ‘o’ an. Kayakçı sanki gökyüzünde süzülüyor ve silüeti, sporcunun sağladığı dengeyi ve kendine duyduğu güveni fazlasıyla yansıtıyor.


Ankara'da Diyanet İsleri Baskanligi'ndaki gorusmede Papa 16'inci Benedikt ve Diyanet İsleri Baskani Ali Bardakoglu el sikisiyor... Elbette fotograf dusuk hizda cekildiginden hareketli eller net cikmiyor. Ve 'o' an, yeryuzunde onyargisizlarin, akli selim olanlarin dinler arasi saglikli, karsilikli saygiya dayali diyalog arzularinin, netlik arzularinin sessiz talebini barindiriyor.Sudan'daki Arap militan gruplarin zulmunden kacarak Cad'a siginan onbinlerce gocmenin barindigi kamplardan birinde iki cocuk... Gocmenlerin ev sahibi Cad'in enformasyon bakani, Sudan Hukumeti'nin bu kamplara casus soktugunu ve huzursuzluk cikarmak istedigini one surdu. Cocuklarin bunlardan haberi yoktu. Ama ortadaki bir soyler soylemek istiyordu da bu arzusu 'o' anin yanisira 'su' anda da kipirdiyordu. İxxx her isini birakiyor ve bir yandan masumiyetin puruzsuzlugunden asagi dokulup yuzunu yikarken bir yandan da soyleyebilmesi icin cocuga cesaret veriyordu.Kesmir'in Hindistan'in kontrolunde bulunan bolgesinde Yeni Delhi Hukumeti'ne bagli birliklerle ayrilikci militanlar arasinda 28 kasim gunu siddetli catismalar yasandi. Bir Hint subayla, Hizb-u Mucahiddin grubu'nun komutani oldu. Militan komutan Sirinagar yakinlarinda topraga verildi. Komutanin koyluleri tarafindan eller uzerinde tasinan cenazesi 'o' anda topraga degil de isiga verilmekteydi.
Kongo'da secimler yapilmasina ve sonuclarin yasal olarak onaylanmasina ragmen beklendigi gibi gerginlik bitmedi. Ulkenin dogusunda bu kez eski bir ordu generalinin devsirdigi askerlerden olusan milisler hukumete karsi ayaklandi. Bir kasabayi bastilar ve catismalar basladi. Haliyle bolgede kendi hallerinde yasama savasi veren siviller de yoreyi terketmek uzere yollara dustu. Bir kadin militarizmin katilik zerrelerinin hakim oldugu o ortamda hayatini sirtina yuklemis hukumete bagli askerlerin arasindan ilerlemekteydi. Ap foto-muhabir Riccardo Gangale derinligi gozetip deklansore bastiginda Kongo'nun gercegi kendini gosterdi. Kadin sirtindaki yukten oturu zorlanmamaktaydi. Cok zengin yeralti kaynaklarina sahip bu ulkede kendisi ve kendisi gibi Kongolulari dibe iten hesaplarin yokusunu tirmanmaktaydi.Amerika Birlesik Devletleri'nin Kuzeybatisi'nda yogun kar yagisi oldu ve don meydana geldi. Seattle'da 4 yasindaki Jada da arabasini temizleyen buyukannesine yardim etmekteydi. Elbette isi boyle yapmamaktaydi. Sadece o sirada cocuklugu iyice baskin cikmakta ve buzun tadina bakmaktaydi.Tayvan'da Cloud Gate adli unlu tiyatro toplulugunun sahneye koydugu son gosteriden bir 'o' an... gosterinin adi ''Ruzgar Golgesi''... Beyaz bir arka plan onunde siyah giyinmis oyuncularin dansini esas aliyor. Chan Ying Ying'in yakaladigi enstantane, oyunun temasina uygun olarak renklerin aradan cekilisini, golgelerin hakimiyetini onayliyor.


Amerika'dan bir ‘o’ an... Grand Forks bölgesinde hava çok soğuk, eksi 15 derece. Ve bir otobüsün buz tutmuş penceresinden bakan bir çift göz... İçeriden camın buğusuna çocuk eliyle atılmış bir imza gibi görünen boşluktan merakla dışarı bakan bu gözler de Saint Mary's Katolik Okulu birinci sınıf öğrencisi Halef'e ait. Soğuktan neredeyse gözleri de donmuş gibi Halef'in. Saint Michael Katolik Kilisesi'ne düzenlenen bir okul gezisinin ardından otobüste beklerken çekilmiş bu fotoğraf. Neredeyse ‘o’ anda soğuktan yaşamın da donduğu izlenimi uyandıran bir ‘o’ an.Siyah Beyaz
Kutsal topraklarda çekilmiş bir fotoğraf… Hac farizesini yerine getirmek için onbinlerce müslüman bugünlerde Mekke'ye gidiyor. Bu karedeki iki kadın da hac için Mekke'deler. Hac farizesinin yerine getirildiği mekanlarda insanların üzerindeki ihramdan ötürü beyaz hakimdir ama, Mekke sokaklarında kadınlar sözkonusu olunca, genellikle kutsal yerlerdeki hakim görüntüye tezat bu görüntü ortaya çıkıyor.İnsan Vücudu'nun Esrarı
Pekin Doğal Tarih Müzesi'ndeki sergide çekilen bir ‘o’ an... Çinli çocuğun dikkatlice hatta biraz da anlamaya çalışarak baktığı da başka gezegenlerden geldiği sanılan bir canlı figürü değil... O da onun gibi bir insan... ''İnsan vücudunun esrarı'' adlı bu sergi için koruma altına alınmış gerçek bir insanın cesedi bu ve onun gibi altı tane daha var. Bir fabrikada özel bir teknikle cesetler bu halde korunuyor.Dayanıklılık Arttırma İdmanı
Kore’de askerin dayanıklılığını artırma idmanından bir ‘o’ an... Koreli deniz piyadeleri her kış olduğu gibi bu kış da 400 kilometreyi 7 hafta boyunca üstleri çıplak yürüyerek dayanıklılık testine tabi tutuluyor. Eğitim amacına ulaşmış olmalı ki bu ‘o’ anda eğitimi eğlenceye dönüştürecek kadar dayanıklı görünüyorlar...Görev Başında
O’ anları elde edenler de ‘o’ anların konusu olamaz mı? İşte “Evet” yanıtına bir örnek. National Geographic Türkiye dergisinin Fotoğraf Editörü Kemal Nuraydın, Çemizgezek'le ilgili makalede Keban Gölü’nde çalışan feribotun o bölgedeki önemini anlatmak için fotoğraf çekerken... Kemal Nuraydın, istediği fotoğrafı ve koyunların ilgisini çekmek için ilginç sesler çıkarmış, ama pek bakan olmamış. Yine de bir tanesi bakmış... Objektifin karşısında objektife bakan meraklı koyunun ‘o’ anını National Geographic Türkiye’nin Ocak


Amerikalı Binbaşı Antony Smith, Alabama eyaletinde bir vakfın açtığı kampta sivil hayata hazırlanıyor. Binbaşı Smith, Irak savaşında sağ elini kaybetmiş. Foto-muhabir Rob Carr, Irak savaşında sakatlanan bir askerin durumunu yansıtmak için biri protez ellerine odaklanmış. Ve istediğini de yakalamış. Binbaşının canlı eli, kaybettiği elinin savaş sonrası duyguları ve malülen emekliliği anlatmayı üstlendiği anlardan birinde deklanşöre basmış.
Bangladeş'in başkenti Dhaka'da yoksulların mahallerinden birinde çıkan yangında 100 küçük plastik atölye yandı. Yüzlerce gecekondu sakini de evsiz kaldı. 'O' anda mahalle sakinlerden biri evindeki yangını söndürmeye çalışıyor. Böyle durumlara çok rastlanır. İnsan çaresiz de olsa bir şeyler yapmaktan kendini alamaz. Yanan evine serptiği su nasıl da keskin çıkmış. Çaresizliği kadar keskin, umudu kadar da az.yine de akıldışı bir durum. 'O' andaki ışık,renkler ve çizgiler de bunu biliyor gibi adamla felaketini birbirinden ayırıp yangını bir panoya dönüştürmüşVenezuela'da çok sayıda müridi olan bir tarikat var. Maria Lionza Tarikatı. Maria Lionza 16'ıncı yüzyılda yaşamış bir karakter. Ormandaki hayvanlara hükmettiğine, insanüstü fiziksel gücü ve doğurganlığı olduğuna inanılıyor. Müritleri her yıl 12 ekim'de Maria Lionza'nın halen yaşadığına inandıkları dağda ayin yapıyorlar. 'O' anda bu ayinden... Şimdi... Bazen araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler 'o' anın uyandırdığı düşünceleri dile getirmenin önüne geçiyor. Burada da böyle bir durum sözkonusu. Önce şunu belirtelim: Bu tarikat yerli ve hristiyanlık kültürlerinin bir karışımı... Bu tarikatın kurucusu kadın Maria Lionza'nın bir de tam adı var. ''Santa María De La Onza Talavera Del Prato De Nívar'' garip değil mi? Bölgedeki katolikler, tarikatını hristiyanlaştırmak için Maria Lionza'yı azize yapıp bu adı vermişler. Mumlar ışığın insanlar üzerindeki gülümseyen dolanışı, insanların duruşu bu insani hoşluğun esprisini yansıtıyor gibi Sanki
Temelinde bir öncekiyle aynı espriyi taşıyan bir 'o' an... Amerika'da cadılar bayramı öncesinde alışveriş merkezlerinden biri. Çocuk, tanıtım için orada. Malum bu geleneğin adı Halloween... Halloween Avrupa'da Hristiyanlık öncesi Pagan kültürünün geleneği. Misyonerler Paganları hristiyanlığa razı edebilmek için pek çok gelenekleri gibi bunu da hristiyanlığa katmışlar. Çocuk sıkıldığı veya yorulduğu için öyle görünüyor ama 'o' an geleneğin geçmişindeki bu uyanıkça, pragramatik yani yararcı dönüşüme derin, gücü azalmış isyanı yansıtıyor.Kazakistan'daki Altay Kartalı Festivali sırasında Bushkashi oyunundan bir enstantane. İki oyuncu Bushkashi'deki top diyebileceğimiz keçi tulumunu çekiştiriyor. Oyunculardan biri tulumu elinden kaçırmak ya da attan düşmek üzere. Keçi tulumu da esnekliğinin son haddinde. Gergin heyacanlı bir an. Gerideki yükseltinin şahsında 'o' anı izleyen tabiat da gergin sanki.


Kara leke
Lübnana 34 gün süren İsrail saldırısında ne çok dram yaşandı... Üstüne bir de çevre felaketi... Bir enerji santralinin bombalanması sonucu 110 bin varil fuel oil Lübnan sahiline yayıldı. Beyrutun güneyinde 20 kilometrelik bir şerit hâlâ petrolle kaplı. Kayıklar üzerindeki kara leke, savaşın ve hoyratlığın çirkinliğini gözler önüne seriyor.Yalazlar neden öfkeli?
Kuzey İrlandada her sene 11 Eylülde geleneksel olarak yakılan dev şenlik ateşi bu sene de yakıldı. Bu kare Batı Belfasttaki bir kutlamadan... Küçük bir çocuk ateşe odun atıyor. Ateş 1690da Protestan Orange Kralı Williamın Katolik Kral Jamese karşı kazandığı zaferin anısına 300 küsur yıldır yanıyor. İnsan sormadan edemiyor; acaba her ateş fotoğrafı bu kare kadar kırmızı mı diye... Yoksa Kuzey İrlandada hâlâ süren Protestan-Katolik ayrımındaki derinlik yüzünden mi yalazlar böyle öfkeli?

Bolivyanın gazı
Bolivyada bir raifneri işçisi El Alto kenti yakınlarındaki tesiste likit gaz tüplerini diziyor. Bolivyadaki yeni yönetim petrol ve doğalgaz tesislerini devletleştiriyor. Bu süreç gerilimli geçiyor. Petrol Bakanı istifa etti, uluslararası enerji sektörü de gelişmeleri tepkiyle izlemeye aldı.
Zafer illüzyonu
Avustralya ile İngiltere arasında Londrada oynanan kriket maçında Avustralyalı oyuncu atletik bir hareketle topu yakalıyor ama çizgi dışına düştüğü için takımı sayı kaybediyor. Ancak sonucun henüz farkında değil. Buna yüzden İngiliz seyircilerin sevinci fotoğrafa yansıyor.

Yaz oyunu
ABD Floridada sıcak bir gün... Daytona Beach kentindeki bir havuzda çocuklar, o anın coşkulu renklerinin zeminde bu eğlenceye katılmasından habersiz oynuyor.
Danıştaya saldırı
Fotoğraf, Türkiye Cumhuriyetinin valilerinden birinin insani duygularını yansıtıyor. Ankara Valisi Kemal Önal, Danıştaya saldırının hemen ardından arkasında soğukkanlı tavırlarıyla korumaları, yüksek yargı organının binasının önünde...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.rocktr.net.tf/
 
O An resim arşivi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Rock Worst :: SOSYAL :: İlginç-
Buraya geçin: