RockTR
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 metal müzik ve başlıca türleri hakkında herşey!!!!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
DeMo

avatar

Mesaj Sayısı : 37
Yaş : 28
Points : 0
Kayıt tarihi : 07/08/08

kişi sayfası
Rep:
0/0  (0/0)

MesajKonu: metal müzik ve başlıca türleri hakkında herşey!!!!   Perş. Ağus. 07, 2008 10:05 am

Metal Müzik Ve Başlıca Türleri Hakkında Herşey !

Metal Nedir ?


Metal, rock müziğin daha sert ve agresif olan türüdür.

Distorsiyon (Distortion) gitarlar brutal, çığlık vokaller (scream), hızlı ritimler içerir.

Bunun yanisira icerisinde bir cok ture ayrilan Metal,bu tarzin dinleyicilerine her tur soundu icinde barindirir. Bilinen en ünlü metal grupları içerisinde Black Sabbath,At Vance,Stratovarius,Therion,Destruction,Iron Maiden, Helloween, Judas Priest, Manowar,Megadeth,Metallica,Cradle Of Filth ve Slayer , Children of Bodom örnek gösterilebilir... Death , Black ve Gotic olmak üzere üç bölüme ayrılır. Adlarından da anlaşılacağı gibi death'de ölüm konusu işlenir black'te ses diyaframdan gelir gotic tarzında ise böğürmek yoktur

TÜRLERİ :

1 . BLACK METAL

Black metal heavy metal'in alt-türü olan bir müzik janrıdır.

Black metal’in ilk temsilcileri –türe isim babalığı yapan “Black Metal” adlı albümünün yapımcısı da olan- Venom, Mayhem, Hellhammer, Mercyful Fate, Bathory ve Celtic frost gibi gruplardır. Black metal günümüzdeki biçimini ise büyük oranda Darkthrone, Enslaved, Burzum, Mayhem, Immortal ve Emperor gibi Norveçli grupların etkisiyle almıştır.

Özellikleri

Şarkı sözleri genelde satanizmle ilgili ve paganizm gibi diğer okült konulardan oluşur.

Gitarlar yoğun olarak bozulmuştur (distortion’lanmıştır).

Davullar hızlı ve agresif bir tonda olup, “blast beat” olarak adlandırılan aynı parçaya (zil, trampet vb… defalarca üst üste hızlıca vurulması biçiminde yapılan yöntemle çalınmıştır.

Gitarlar hızlı ve yinelemeli çalınmıştır (gitarın tıpkı ud gibi çalındığı tremolo yöntemi olarak adlandırılır).

“Scream vocal” olarak adlandırılan, seslerin derin ve içten bir böğürtü olarak duyulmasını sağlayan, ses tellerini titreştirmekle gerçekleştirilen vokal yöntemi kullanılmıştır. Hızlı perküsyon yapılmıştır. Müzikte yinelemeler yoğundur ve soğuk ve hüzünlü bir atmosfer hissedilir.

Black metal gruplarını diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise eskiden daha yoğun olarak kullanılan “corpse paint” adlı, yapanın çürümekte olan bir ceset ya da bir veba kurbanı gibi gözükmesini sağlayan özel bir tür siyah ve beyaz makyajdır. Bu makyaj ve black metal müzisyenlerinin tüm Dünya’da yaygın olarak takma sahne adları kullanması müzisyenlerin kimliklerinin saklanmasına yardımcı olur. Genellikle şarkıların temaları satanizm ve paganizm üzerine yoğunluktadır.Karanlığı şeytanı kötü olanı çok sıklıkta duyarsınız ve o his yansıtılmaya çalışılır.Diğer metal müzik türevlerine göre anlaşılması daha güç ve daha ağır bir tarzı vardır.

Türkiye'de

Başlıca tanınmış Türk black metal grupları arasında Witchtrap, Raven Woods, Lost Infinity, Frozen Scars, Ehrimen, Episode 13, Moribund Oblivion, Sarcophagus, Satanic Verses ve Black Omen sayılabilir. Bu grupların bazıları bugün müzik yapmamaktadırlar. Ayrıca bir çoğu da black metal çizgisinden çok uzaklaşmıştır.

-------------------------------------------------------------

2. DEATH METAL

Seksenlerin sonunda Thrash Metal'in yoğun etkisi altında ortaya çıkan bir metal türü. Scream ve Brutal vokaller yanında sert gitar riffleriyle desteklenir.

Türün ilk örneğini Chuck Schuldiner önderliğindeki Death grubu vermiştir. Ardından Obituary, Morbid Angel, Cannibal Corpse, Deicide, Autopsy, Carcass, Atheist, Napalm Death gibi öncü topluluklar gelmiştir. Ayrıca Kataklysm ve Nile'da tanınmış gruplardandır. Türkiye'deki en önemli temsilcileri Suicide, Asafated, Cenotaph, False In Truth ve Hecatomb'dur. Günümüzde kendi alt varyasyonlarına bölünmüş durumda olan ve bazı varyasyonları Death metal kalıplarının dışına çıkan bir tür olduğu için, tür dahilinde gösterilen toplulukların bazıları tartışmalıdır.

Death Metal Disiplini

Kalıp olarak Death Metal soundu, güçlü ve sert gitar tonları, brutal vokaller, karanlık, eleştirel, sosyolojik, psikolojik ya da gore şarkı sözleri şeklindedir. Türün öncüsü olan gruplar genelde boğuk gitar tonları kullanmışlar ancak yine de güçlü bir sound yaratıp bugün "old-school Death Metal" olarak adlandırılan, Death Metal'in ilk varyasyonunu yaratmışlardır. Bu tür çok hızlı ve tempolu gitar ve bateri ile desteklenir. Bazı gruplar gitarı tek tutarken bazı gruplar daha tonlu ve sert gitar tonları için çift gitar (rhythm ve lead) kullanırlar. Bas gitarda bazı zamanlar distorted kullanılır (distortion gitar tonunun daha sert ve bozulmuş olduğunu anlatan bir terimdir. Çeşitli efektörlerle gitarın sesleri değiştirilir)

Bazı Death Metal gruplarında klavye ve clean vokal da kullanılır.Old school Death Metal'den farklı olarak bu gibi enstrümanların kullanılmasında adı Swedish Death Metal olarak geçen melodik isveç akımı öncülük etmiştir.Günümüzde de bu uygulamayı destekleyen gruplar bulunmaktadır.Örnek olarak Dark Tranquillity, İn flames, Soilwork verilebilir.

Death metalden doğan türler

Grindcore, Gore , death/grind, porn/grind, gore/grind (bunlara örnek olarak; Dying Fetus, Vile, Haemorage grupları verilebilir.)

Metalcore : Hardcore ve Deathmetal'in birleşiminden doğan, death metale göre daha teknik ancak daha hafif bir tür. Örnek olarak; As i lay dying, Caliban,Killswitch Engage, Bleeding Through , Lamb Of God vb.

-------------------------------------------------------------

3. DOOM METAL

Doom metal, heavy metalin bir türevidir. Genellikle duygusal içerikli sözleri ve ağır ritmik ilerleyişi ve flüt, piyano, keman ve benzeri enstrümanların da kullanıldığı melankolik konuların işlnedigi bir metal müzik tarzıdır. Black Sabbath, Candlemass, Trouble, Saint Vitus bu türün öncüleridir.

Genel konuları; ölüm, din, seks, keder, yalnızlık, suçluluk, aşkve ölü sevgili olarak sıralanabilecek olan metal alt koludur. Genelde 16-20 yaş arasında tüketilen bir müzik türüdür aynı zamanda, çünkü yukarıda sıralanan konular ergen bünye bunalımları ile paralellikler taşırlar.

Başlıca gruplar

Katatonia, Theatre of Tragedy, The Gathering, candlemass, nightwish, my dying bride, eternal tears of sorrow, within temptation, after forever, dargaard, on thorns i lay, lacrimosa, lacrimas profundere, lacuna coil, dreams of sanity, macbeth, the sins of thy beloved, mourning beloveth, xandria, moonspell, tiamat, anathema, opeth, paradise lost, tristania, love like blood, ambeon, dark tranquility, aesma daeva, arcana, left hand solution, nightsky bequest, orphaned land, hades, entwine, dungeon of wizard ve edge of sanity, empyrium başlıca gruplardır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
DeMo

avatar

Mesaj Sayısı : 37
Yaş : 28
Points : 0
Kayıt tarihi : 07/08/08

kişi sayfası
Rep:
0/0  (0/0)

MesajKonu: Geri: metal müzik ve başlıca türleri hakkında herşey!!!!   Perş. Ağus. 07, 2008 10:06 am

4.ENDÜSTRİYEL METAL

Endüstriyel metal; Heavy metal ve thrash metal etkileşimli çoğu zaman tekno ve synth ritimleriyle desteklenmiş bir alt metal müzik türüdür.

Gelişimi

Skinny Puppy ve Sister Machine Gun türün en bilinen gruplarıdır. 90'ların ilk yarısında Trent Reznor ile daha hafif denilebilecek şekilde devam ederken Godflesh ve Ministry ile sert yönünü bulmuştur. Laibach, türe katkılarının önemi büyüktür.

90'ların ilk yarısına kadar oldukça durgun seyreden ve bir türlü hakettiği ilgiyi bulamayan tür Marilyn Manson ve özellikle Rammstein'ın günümüze kadar artarak gelen başarılı çalışmalarıyla adeta yok olmaktan kurtulmuştur. Rammstein türü daha karanlık ve atmosferik öğelerle yorumlamıştır.

Tarzı

Endüstriyel metal grupları genelde kalabalıktır. Çoğu grup çift gitar kullanır ve gitarlar sample'lar ve synth'lerle desteklenir. Gitar tonları çok sert ya da melodi yüklü olabilir.

Temsilcileri

Rammstein
Marilyn Manson
Rob Zombie
Nine Inch Nails
Ministry
KMFDM
Fear Factory
Zeromancer
Oomph!
Project Pitchfork
Neuroactive
Neuroticfish
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
DeMo

avatar

Mesaj Sayısı : 37
Yaş : 28
Points : 0
Kayıt tarihi : 07/08/08

kişi sayfası
Rep:
0/0  (0/0)

MesajKonu: Geri: metal müzik ve başlıca türleri hakkında herşey!!!!   Perş. Ağus. 07, 2008 10:07 am

5. GOTHİC METAL

Gothic metal ( Goth Metal de denir) daha cok orta cag ve barok doneme ait klasik muzigin heavy metal'le ic ice gectigi estetik yonden kuvvetli bir tarza sahiptir..

Doom metal, heavy metal ve orjinal gothic tarzının arasındaki geçiş gibidir. 1990’ların sonunda Avrupa ve A.B.D. topraklarında ortaya çıkan bu tarzı aslında kategorize etmek çok zordur. Bazı dinleyiciler ve müzisyenler, metalin konsepti hakkında çok katıdırlar; onlar için belli bir tür ve o türlerin alt kolları vardır. Fakat bazı dinleyiciler ve müzisyenler de böyle ayrımlara sonuna kadar karşı çıkarlar.

Metal ezgileri barındırmayan türlerden etkilenip, onları metal ile harmanlayan bir türdür gothic metal. Aslında Gothic metal; Celtic Frost, bir kaç yıl sonra Paradise Lost ve Theatre of Tragedy gibi, bayan vokal, melodik klavye ve ağır doom riffleri kullanan gruplardan evrimleşmiştir. Type O Negative, My Dying Bride ve Anathema gibi gruplar da temel olarak insanı ürperten klavye ezgileri ve ağır hüzünlü havasıyla dikkat çeker. Bayan vokalleri ve death metal gırtlağıyla metal tarihinin ilk gothic şarkısı olarak Paradise Lost’un “Gothic” albümündeki aynı isimli "Gothic" gösterilir. Albüm, The Gathering gibi gruplara hatta Paradise Lost’un kendisine bile ilham kaynağı olmuştur. Theatre of Tragedy, Tristania ve Sins of Thy Beloved gibi Norveçli gruplar, zaten müziğin var olan karanlık ve iç acıtan havasına eşsiz vokaller ekleyerek goth metali bambaşka boyutlara taşıdılar.

Ortaçağa ait klasik öğelerin de - Gregorian İlahi koroları, kilise orgları, yan flütler, viyolonlar ve operatik bayan vokaller- eklenmesiyle doom metal riffleriyle bezenmiş olan müzik, kendi sağlam yapısının üzerine bir kat daha çıkarak büyüleyici bir tarza dönüştü. “İskandinav Goth Metal” olarak bilinen tarz sık sık black metale kaymasıyla birkaç tür dinleyicilerinin dikkatini çekti.

1990’ların sonlarına doğru gelirken ortaya daha yumuşak bir goth metal tarzı çıktı. Bu tarzı benimseyen gruplar da temel olarak kendilerine bayan vokali belirlediler ama doom metal öğelerinden ve erkek death vokallerden uzak durdular. The Gathering, Within Temptation, Lacuna Coil ve Lacrimosa gibi gruplar bu tanıma uyan soft gothic gruplarıdır. Bu gruplardan bazıları aynı zamanda müziğe elektronik sesler veya klasik rock müziğini ekleyerek daha geniş kitlelere yayılma amacı güttüler. Genel olarak Gothic metal’in sözleri de belirli konular üzerine sabitlenmişti; din ve Tanrı, cennet-cehennem, romantizm, korku, depresyon, matem, boşluk ve ölüm. Dünyayı baz alacak olursak, Gothic Metal genel olarak Kuzey Avrupa’da özellikle de Norveç’te metal türleri arasınada en yaygın olanıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
DeMo

avatar

Mesaj Sayısı : 37
Yaş : 28
Points : 0
Kayıt tarihi : 07/08/08

kişi sayfası
Rep:
0/0  (0/0)

MesajKonu: Geri: metal müzik ve başlıca türleri hakkında herşey!!!!   Perş. Ağus. 07, 2008 10:07 am

6. HEAVY METAL

Heavy Metal bazen de metal müzik olarak adlandırılan müzik türü agresif ritimler ve aşırı distorsiyon'lu gitarlarla karakterize edilir. Bu türün kökleri 1967 ve 1964 arasında blues ve rock türünü birleştirerek,(daha çok gitar ve davul bazlı), bu türde müzik yapan grupların yarattığı Hard Rock'tır.Heavy Metal popülaritesini 80'lerde daha çok türün ortaya çıkmasıyla artırdı. Ticari amaçlı olmayan bu müzik türü, dünya üzerinde büyük bir dinleyici kitlesine sahiptir. Heavy metal'de en ünlü gruplar şunlardır: Iron Maiden, Black Sabbath, Metallica, Megadeth, Slayer, Manowar, Judas Priest...

Karakteristikler

Heavy Metal çoğu zaman aynı türde enstrümanlarla çalınır.Elektro-gitar'ın her zaman varolduğu bu müzik türünde , kara şarkı sözleri , agresif ritimler ve tempolar bulunur.

Enstrümanlar

Heavy Metal müzikte çoğunlukla kullanılan enstümanlar elektro-gitar , bas gitar ve davul'dur.Heavy Metal çalan grupların çoğunlukla bir solo(lead)gitaristi , bir ritim gitaristi , bir bas gitaristi ve bir bateristi ve bir vokali vardır.Heavy Metal'de klavye fazla kullanılmaz.Gitar bu türde çok büyük bir önem taşır.Distortion ve diğer efektler, sesi daha kalınlaştırmak içindir.Heavy Metal vokalleri şarkıda çok fazla değişik ses çıkarabilirler.Temiz vokallerden gurultulara ,gurultulardan çığlıklara ,çığlıklardan brutal vokallere kadar.Genellikle şarkıcının ne dediğini brutal vokallerde anlamak zordur. Sololar ve riffler Heavy Metal'in büyük bir bölümünü oluşturur.Gitaristler sweep-picking ve tapping yaparak hızlı çalarlar.

Temalar

Heavy Metal , bir sanat formu olarak ,müzikten daha da fazlası. Dinlenilebilir olmasıyla beraber görülebilir de.Albüm kapakları ve konserler bu müzik türünü anlamakta oldukça yararlı şeylerdir. Heavy Metal'in teması pop ve ticari müziklere göre oldukça ciddi ve ağırdır. Heavy Metal 50'ler 60'lar ve 70'lerdeki savaş , nükleer atışmalar , çevreye ilişkin konular , politik ve dini propoganda üzerinde yoğunlaşır.Black Sabbath 'ın "War Pigs" ve Metallica 'nın "And Justice for All" parçaları buna bir örnektir.

Heavy Metal'in Alt Türleri

New Wave Of British Heavy Metal (NWOBHM), Thrash Metal, Speed Metal, Power Metal, Progressive Metal, Black Metal, Death Metal, Doom Metal, Gothic Metal, Grindcore, Hair Metal, Metalcore, Nu-Metal

-------------------------------------------------------------

7. MELODİK DEATH METAL

Genel olarak Death metal'deki distortion riff'leri yerine alt solo gitar riff'leri kullanılan ve bu yolla öne çıkan görece ezgisel özellikten dolayı bu adı alan death metal alt türüdür. Amon Amarth Opeth ve Dark Tranquillity en önemli temsilcileridir.

--------------------------------------------------------------

8. NU METAL

Nu-Metal (nü-metal olarak da bilinir.) 1990'lı yılların başında ortaya çıkmıştır. Alternatif Metal türünün daha da değişime uğramasıyla olmuştur. Zaman zaman Rap müzik türü ile de birleştirildiği görülmüştür.

Bazı Nu-metal Grupları

Limp Bizkit
Linkin Park
Playmo
Deftones
ill Nino
Mudvayne
slipknot
Chimaira
Skinlab
Korn
Tool
30 Seconds To Mars
Reveille
Static-X
Drownin Pool
Sevendust

Türkiye'de;
maNga

-----------------------------------------------------------

9. THRASH METAL

Thrash metal, heavy metal müzik türünün bir alt dalıdır. Çoğunlukla kökleri 1970'lerin sonları ve 1980'lerin başlarına dayandırılır. Bu dönemde NWOBHM (New Wave of British Heavy Metal) ve Hardcore Punk müzik akımlarının bazı özelliklerini alarak, kaynaştırarak yeni bir müzik türü olarak ortaya çıkmıştır. Benzer bir diğer tür olan Speed metal`e göre çok daha fazla saldırgan özellikler taşır. Bu fark şarkı sözleri ve müzikten açıkça anlaşılır.

80lerde türün öncü toplulukları Amerika kıtasında Slayer, Exodus, Testament, Over Kill, Annihilator, Anthrax, Dark Angel, Nuclear Assault, Sepultura, Sarcofago ve Sacrifice(Can)dır ; Avrupa'da ise Destruction, Kreator, Tankard, Sodom, Artillery, Xentrix gibi topluluklardır.

Bugünlerde eski havayı ve enerjiyi korumayı başaran yeni gruplardan bazıları Dekapitator(ABD), Nocturnal(Alm), Hypnosia(Isveç) ve Flesh Made Sin(Hol)dır. Bu ve benzeri gruplar karşılıklı etkileşim sonucunda az sayıda Death Metal elementleri kullanmış olsalar bile müziklerinin temeli Thrash Metal olduğu her saniyesinde anlaşılıyor.

Black metal ve death metal, sonraki yıllarda thrash metalin alt türleri olarak ortaya çıkmışlardır.

------------------------------------------------------------

10. VİSUAL KEİ

Visual Kei, (vijuaru kei, tr "görüntü stili")1980lerde başlayan bir Japon rock/metal akımıdır.

Başlangıç
Visual Kei akımının tam olarak nasıl başladığı bilinmemekle beraber, popülerleşmesi ve belirli standartlara oturması X japan grubuyla olmuştur. Bu açıdan resmi olmamakla birlikte akıma dahil olarak kabul edilen en eski grup "X japan" dır.

Luna Sea, Kuroyume, Zi:Kill, Shazna, ve Baiser gibi gruplar Visual Kei'nin "patlamasına" yardımcı olmuşlardır.

Özellikler

Visual Kei, genel anlayış olarak Glam Rockla benzerlik gösterir. Sahne performansı, grubun kıyafetleri ve çeşitli ekipmanın görünüşü müziğin kendisi kadar önemlidir. Grup üyeleri şaşırtıcı makyajlar, sıradışı saç şekilleri ve parlak kıyafetlerden yararlanır, fantastik ve anime tabanlı kostümler görülmüştür, pek çok müzisyen "dişil" hatta "androgyn" görünmeyi tercih eder. Visual Kei anlayışı Japon kültürünün gelenekçi yapısına ters düştüğü için genelde gruplar popülerleştikçe "efendileşirler". Tam anlamıyla Visual Kei olan grupları Japonya dışından takip etmek zordur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
KaNe's FuRy
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 641
Yaş : 24
Nerden : anKaRa
Points : 0
Kayıt tarihi : 10/06/08

kişi sayfası
Rep:
100/0  (100/0)

MesajKonu: Geri: metal müzik ve başlıca türleri hakkında herşey!!!!   Ptsi Eyl. 01, 2008 9:08 am

bu güzeL biLqiLeR içiN TeşekkürLeR. emeqiNe saqLık.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.rocktr.net.tf/
 
metal müzik ve başlıca türleri hakkında herşey!!!!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yivsiz Silahlar Hakkında
» Vadideki Zambak ~ Balzac
» İ.Hakkı hazretleri Marifetname 2
» Backstreet Boys Hakkında Pek Bilinmeyenler...

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Rock Worst :: MüZiK :: Metal Müzik-
Buraya geçin: